O klubu

Klub Ciderovna Lorec je projektem obecně prospěšné společnosti Kutná Hora o.p.s. založené v roce 2007 za účelem ochrany části Lorce dříve zvané Mečkas. V současnosti obecně prospěšná společnost zahajuje zkušební provoz klubu Ciderovna Lorec, z jehož výnosů chceme podporovat obnovu technické památky v Timmerově zahradnictví - tzv. vzdušného hvozdu použivaného koncem 19.století pro vykuřování sladu dodávaného sousednímu pivovaru v Lorci.


Ciderovna doktora Cidera

Ciderovna

Když Zdeněk Koukol postavil v sousedství usedlosti rodu Timmerů továrnu „na zužitkování ovoce“, přeorientoval se provoz selského zahradnictví z prokuřování sladu pro sousední pivovar na dodávky ovoce pro firmu KOUKOL a MICHERA (1912) či zeleniny pro římskokatolickou farnost Kutná Hora. V současné době obhospodařuje středisko ovocnářství firmy Timmer® cca 100ha sadů ve třech okresech. Z tohoto , ve kterých pěstuje pravé ovoce, ze kterého pak v Lorci vyrábí nápoje pod ochrannou známkou Dr.Cider® - pasterované mošty (jablečné, jabkohruškové) bez jakýchkoliv chemických přísad, ciderový burčák a konečně pravý jablečný cider.


Café Bylinkový skleník

Octárna

Ve čtrnáctém století byli za Václava II. do Kutné Hory z Florencie povoláni zkušení vlašští mincíři a pregéři. Mincíři vyráběli ze stříbrných prutů tenké plíšky, na které pregéři vyráželi obrazce a slova. Podle těchto italských řemeslníků byl dvůr pojmenován jako Vlašský. Italská octárna L'acetificio z italského slova aceto (ocet) je reakcí na vzrůstající poptávku po balsamikové bázi pro švýcarskou klientelu zejména v okolí italsky mluvících kantonů Campione d'Italia a Lugano. Prodejna balsamikových octů ve spojení s bylinkářským skleníkem je tím pravým místem pro nasátí atmosféry s vůní čerstvé kávy z římské pražírny.

Menu pro členy

Vyznáváme svobodu střídmého požitkářství. Nediskriminujeme na řesti a neřesti. Nezabíjíme tradiční hrabalovskou hospodskou Sorbonnu. Nabízíme oběma proudům oddělené posezení ve stylu hospodském pro kuřáky či otevřeně kavárenském pro nekuřáky. Točená piva, stálý přístup ke kuřivu a tabákovým výrobkům ze sousední trafiky Astra, dále lahvová piva, ovocné destiláty místní produkce, mošty BIO kvality z místních sadů, sezónní nabídku salátů s octy ze sousední značkové prodejny L'acetificio s jejím bylinkářským skleníkem, kam si můžete sednout do nekuřácké části s prvotřídní italskou kávou zakoupenou u nás. Vše pod jednou střechou včetně toalet, bezbariérového přístupu pro kočárky a zookoutku pro děti. Ať již kuřák či hrdina, všichni jsme jedna rodina.

Tradiční

Piva

Neboť pivo se při tvrzi Lorec vařilo nepřetržitě od roku 1576, nabízíme členům nejen piva Staropramen, ale i obnovený Lorecký Konvent* (viz. Činnost a členství).

Limo

Tradiční točená malinovka patří nyní již zcela neodmyslitelně k hospodské atmosféře, zvláště ta kolínská. Sezónně děláme pro členy i domácí limonády v bylinném skleníku.

Cider

Dát si v hospodě cider, ať již studený či svařený je staronová tradice, která navazuje na dřívější oblibu částečně zkvašených jablečných moštů u nás** (viz. Činnost a členství).

Řesti

BIO mošt

Ovocnářství Timmer® vyrábí z pravého ovoce z vlastních sadů nealkoholické pasterované mošty (jablečné, jabkohruškové) bez jakýchkoliv chemických přísad pod ochrannou známkou Dr.Cider®.

Pana cotta

Zázvorová panna cotta je italský dezert z oblasti Piemontu - vařená smetanová cotta jako zdravá specialita z nabídky sousední prodejny L'acetificio obohacena pravým zázvorem z bylinného skleníku.

Salát

Timmerovo zahradnictví expedovalo vždy římskokatolické farnosti v Kutné Hoře hlávkový salát na svátek Josefa, tedy 19.března. Tehdy šlo po zrušení vzdušného hvozdu takřka o zázrak. Bylo to pomocí koňského hnoje a utěsnění pařníků slámou. Nabízíme členům jen sezónně.

Neřesti

Káva

Členové klubu si mohou vychutnat kávu značky DANELI, GAETANO či MARAGOGIPE. Zvolit můžete kávu mletou či zrnkovou. Možné vychutnat i v nekuřáckém bylinkářském skleníku.

Tabák

Zakladatel selského zahradnictví získal koncem 19. století zkušenosti v New Yorku výrobou doutníků. Jeho švagr vedl v ulici Cherry Street koloniál s výdejnou mléka, ve kterém prodával i potřeby pro kuřáky. A tak vznikla značka Astra.

Destilát

Slivovice je v České republice téměř součástí národní identity. Členům klubu jsou k dispozici kromě slivovice veškeré ovocné destiláty Agnes jablečné, rybízové, višňové i sezónní speciality, jako například svařená slivovice s medem.

Činnost a členství

Spolek nebo soukromý klub (v našem případě obecně prospěšná společnost) je zvláštní forma právnické osoby. Účelem je nejen sdružování členů, ale i obecně prospěšný charakter společnosti (obnova vzdušného hvozdu a jeho zpřístupnění odborné i laické veřejnosti jako jediného funkčního vzdušného hvozdu v České republice). Pro více informací navštivte náš klub osobně.

Když v roce 2009 pivovar v sousedství zavřela a opustila skupina Heineken, začal boj o zachování tradic a po pěti letech uzavřel Pivovar Kutná Hora, spol.s r.o. soudní smír se spol. Heineken, č.j. 21Cm 71/2013 - 143 u MS v Praze. Práva k ochranné známce tak nyní vlastní Kutná Hora o.p.s., která jejich prostřednictvím financuje svou obecně prospěšnou činnost.
Vždyť od doby, kdy na Kutnohorsku zakládal Karel IV. vinice, až po období průmyslové revoluce, si pro sebe každý sedlák vyráběl takzvaný jabčák, neboť víno byl nápoj králů a právo várečné bylo výsadou měst, šlechty a církve.

Kontakty

Najdete nás v ulici Sportovců v Kutné Hoře nad loreckým rybníkem naproti fotbalovému stadionu. Vchod je řádně označen názvem Klub Ciderovna Lorec.

Poslali jste nám vzkaz. Děkujeme!